topaz blog

TOPAZ – kamień retorów, możnowładców i … złodziei

Multi kolorowy topaz jest wdzięcznym kamieniem jubilerskim. Piękny szklisty blask, a także przyjemne dla oka barwy i wyśmienita twardość sprawia, że chętnie jest oprawiany, a biżuteria z topazami jest szczególnie chętnie noszona przez wymagające klientki. Topaz jest jednym z najstarszych kamieni towarzyszących człowiekowi. Przypisuje się mu szczególne moce lecznicze, a także symboliczne i magiczne. Obojętne czy wierzysz czy nie, trudno nie dać się klejnotowi zahipnotyzować …

Na samym początku trudno określić genezę nazwy minerału. Ścierają się dwie teorie, pierwszą z nich reprezentuje Pliniusz Starszy, który wiąże kamień z jego występowaniem na wyspie Topazos. Druga z nich kieruje uwagę na znaczenie sanskryckiego słowa topas oznaczającego ogień. Obie teorie są przekonywujące i nie sposób przychylić się jednoznacznie na którąś ze stron. Początkowo mianem topazu określano wszystkie kamienie barwy żółtej (ogień?) i najczęściej to były nie tylko topazy ale i perydoty, agaty, chryzolity, cytryny czy inne podobne. Z czasem dostrzeżono nie tylko różnice pomiędzy kamieniami ale i inne barwy topazów.

Kolory

Topaz naturalny występuje w kilku kolorach. Barwa zależna jest od domieszek metali (pierwiastki żelaza, chromu, wanadu lub tytanu), stąd podziwiać możemy kamienie złociste, jak również zielonkawe, błękitne, czerwone, różowe, fioletowe i dymne. Topaz bez domieszek posiada czystą białą barwę.

Ze względu na swoje walory jubilerskie, topazy chętnie poddawane są procesom poprawiającym nasycenie koloru. Tak poszukiwana barwa niebieska uzyskiwana jest poprzez silne podgrzanie lub napromieniowanie minerału. Otrzymany w ten sposób kolor jest dość trwały.

Naturalna błękitna barwa występuje niezwykle rzadko i w konsekwencji jest szczególnie poszukiwana przez jubilerów i kolekcjonerów. Jeden z piękniejszych okazów umieszczony został w portugalskiej koronie królewskiej. Wydobywane na Uralu błękitne topazy noszą często nazwę syberyjskich lub taurydzkich. Inne szczególnej urody naturalnie błękitne topazy pochodzą z Brazylii.

W sprzedaży obecnie możemy spotkać modyfikowane niebieskie topazy kryjące się pod różnymi nazwami – określają one stopień nasycenia błękitu. I tak, SKY BLUE określa najjaśniejszy kolor, następnie BABY BLUE – ładny subtelny odcień, nieco ciemniejszy i bardziej wyrazisty jest SWISS BLUE, listę zamyka topaz LONDON BLUE – niezwykle lubiany i popularny. W grupie niebieskich topazów znajduje się również topaz mistyczny (mistic), o charakterystycznych i urokliwych refleksach.

topaz blog szafirowy'm okiem
Błękitny topaz

>> Przejrzyj ofertę TOPAZÓW <<

Innym poszukiwanym topazem jest kamień o wdzięcznej nazwie IMPERIAL. Początkowo złoża minerału były bardzo ograniczone i występowały tylko w górach Ural, stąd przywilej jego noszenia miała wyłącznie rodzina carska. Obecnie złoża odkryto jeszcze w kilku miejscach na świecie, lecz ta odmiana topazu nadal uchodzi za najdroższą i najbardziej wartościową. Jak nazwa wskazuje kamienie charakteryzują się szlachetną, złocistą i pełną przepychu barwą, która pod wpływem światła nabiera mocy wpadając w królewską czerwień. Podobny odcień można nadać topazom także podczas wygrzewania lub w procesie radiacji.

Urokliwą i lubianą odmianą minerału jest topaz SZAMPAŃSKI, którego barwa jak nazwa wskazuje przypomina odcień złocistego, wyśmienitego trunku. Topazy szampańskie mogą być jasno złociste, lub nasycone w kierunku brązu.

Topazy o intensywniejszej barwie nie powinny być eksponowane długotrwale na silne światło, z czasem mogą stracić wiele ze swojego pierwotnego koloru. Podobnie nie powinny być narażane na nagłe zmiany temperatur. Biżuterię z topazami podobnie jak większość kamieni kolorowych, najlepiej przechowywać w ciemnym pudełeczku lub kasetce.

Topaz w medycynie dawnej i niekonwencjonalnej

Topazy od zawsze zwracały na siebie uwagę swoim niepospolitym pięknem. Nic dziwnego, że przypisywano im również lecznicze właściwości. Wśród zachowanych zapisów o leczniczych cechach znajdziemy np. taką informację: Stwierdzono przez doświadczenie przeprowadzone w naszych czasach, że jeśli umieścimy kamień w gotującej wodzie, woda przestanie się gotować i włożoną do niej rękę można z niej wyjąć bez uszkodzenia. Mówią, że jest dobrym lekarstwem na hemoroidy i ataki obłąkania (Albert Wielki, Liber Mineralium. XIII w.). Oczywiście, z wiadomych powodów, uprzejmie proszę nie weryfikować słów świętego. Inne zachowane źródła podają, że topaz w postaci zmielonego proszku dodawany do wina miał zapobiegać bezsenności, a także pomagać w łagodzeniu chorób oddechowych jak zapalenie płuc, przeziębienie czy astma. W zdrowotną moc leczenia topazem gruźlicy wierzono jeszcze w XIX wieku. Św. Hildegarda z Bingen zalecała przy problemach ze wzrokiem, przecieranie oczu topazem moczonym przez trzy doby w winie.

Dzisiejsza medycyna niekonwencjonalna również przychylnie patrzy na moce minerału. Uważa się, że topaz posiada dobre właściwości w zapobieganiu chorobom układu oddechowego, łagodzi bóle głowy i likwiduje stres. Obniża zbyt wysokie ciśnienie a także zapobiega stanom wyczerpania fizycznego i psychicznego. Reguluje pracę wątroby wspomagając procesy trawienia. Kolejną cechą, która szczególnie przypadnie wszystkim Paniom do serca jest przeświadczenie, że topaz sprzyja długiemu zachowaniu młodości i wdzięku.

Mineralogowie ufają, że topaz nie tylko pozytywnie oddziałuje na ciało ale przede wszystkim na duszę osoby która go nosi. Kamień pomaga zwalczyć stany napięcia, zdenerwowania, depresji i lęków. Również tonizuje zbyt wybujały temperament. Pomaga przejąć kontrolę nad własnym życiem i osiągnąć równowagę emocjonalną.

topaz szampański

Topaz w wierzeniach

Złota i połyskliwa barwa topazu, bezsprzecznie wiązała się symbolicznie z boskością. W Egipcie uznawano topaz za kamień boga słońca Ra. Również w Biblii odnajdujemy zapiski – topazy miały zdobić 9 warstwę fundamentu Nowego Jeruzalem, wspomniane są także jako element pektorału noszonego na piersiach przez Aarona – brata Mojżesza.

W znaczeniu topazów odgrywa rolę piękna złocista barwa kamieni. Kolor żółty symbolizuje ponadprzeciętny intelekt, boską mądrość i dojrzałość. W żółtych szatach chodził Budda a aureole świętych nie bez powodu również przedstawiane są w złocisto żółtych barwach. Intensywna i bogata żółć topazu miała wpływać na koncentrację, a także umiejętność dawania słowom głębi i obdarzać mocą przekonywania. Był to doskonały kamień dla ludzi słowa – trybunów, filozofów, adwokatów i poetów. Nawet ja pisząc ten tekst również mam na palcu pierścień z topazem 🙂

Złoty topaz miał przyciągać dobrobyt, szczęście, a także uchronić przed złym losem a nawet przed trucizną, w obecności której, jasny kamień miał natychmiast ciemnieć. Ofiarowany parze małżeńskiej miał zapewnić wierność partnerską i powodzenie na nowej drodze wspólnego życia.

Starożytni Grecy przypisywali topazowi jeszcze jedną ciekawą właściwość, miał wykazywać umiejętność ukrycia osoby która go nosi. Właściciel topazu stawał się niezauważalny dla innych, w konsekwencji szczególnie klejnot był lubiany przez złodziei. Może to również wynikać z faktu, że topaz przypisany jest skrzydlatemu bogowi Hermesowi (u Rzymian Merkuremu), który również był opiekunem opryszków.

Złota szlachetna barwa topazu szczególnie lubiana była przez możnowładców, jako królewski klejnot często topazy były osadzane w insygniach, rękojeściach mieczy czy innych przedmiotach jak np. końska uprząż z topazem ofiarowana Katarzynie Wielkiej przez sułtana Abdülhamida.

Topaz w astrologii i ezoteryce

Majowie uczynili topaz opiekunem osób urodzonych pomiędzy 31 lipca a 19 sierpnia. Horoskop dla urodzonych „topazów” przedstawia ich jako ludzi wolnych od wad, ale również szczęśliwych, zachłannych na życie i fizycznie pięknych. Patronującą planetą jest oczywiście Merkury, według wierzeń Majów energię życiową i witalność skupiają wszystkie kamienie przypisane tej planecie, bez zaskoczenia, są to kamienie o złocisto – żółtej barwie: topaz, cytryn, złoty szafir, tygrysie oko i żółty agat.

W astrologii europejskiej również topaz jest przypisany Merkuremu ale tutaj dodatkowo otacza opieką osoby urodzone w znaku Wodnika, Bliźniąt, Panny i Lwa.

Błękitny topaz często wymieniany jest jako szczęśliwy kamień dla Strzelców, Wodników i Wag.

Topaz ma przynosić osobie go noszącej nie tylko powodzenie i szczęście, ale również przyciągać miłość, zapewnić dobre zdrowie, zapewnić zadowalającą samorealizację. Topaz otacza swojego właściciela ochronną aurą utrzymując z daleka fałszywych przyjaciół.

Kamień można wykorzystać w medytacji i relaksacji. Ezoterycy stosują go do oczyszczania aury, a także do wizualizacji lub ćwiczeń afirmacji.

Topaz jest także dobrym talizmanem dla osób, które urodziły się w środę.

Występowanie

Topazy wydobywa się obecnie niemal na całym świecie, także w Polsce niewielkie okazy znajdowano na Dolnym Śląsku, w Karkonoszach i w Górach Izerskich. Bezsprzecznie najbardziej wartościowe topazy pochodzą z Brazylii gdzie wydobywane są w kilku kopalniach: Santa Rita, Marambaia, Theophilio Ottoni, Arrasnahy czy Municipo. Jednakże jedna tylko kopalnia Minas Gerais zasłynęła jako matka największych i najpiękniejszych klejnotów. Wydobyto z niej okazy o wadze od 150 do 300 kg! Największy topaz pochodzący z Minas Gerais waży 5 ton i mierzy 2 x 1,80 metra. Nieco mniejszego giganta uwolniła kopalnia w Mozambiku – metrowy kryształ topazu ważył 2,5 tony. Europa zaś szczyci się 80 kilogramowym „bobasem” wydobytym w Setersdalen w Norwegii. W XVIII wieku prężnie wydobywano niezwykle piękne złociste topazy w Schneckenstein, komplet najpiękniejszych 485 sztuk zostało oprawionych w brytyjskiej koronie królewskiej.

Kapitalną kolekcję topazów można zobaczyć w British Museum (Historii Naturalnej), obejmuje ona 60 kilogramów topazów, wydobyty w Minas Gerais błękitny topaz o wadze 3,6 kg (18x13x5 cm) jak również białe okazy z Brazylii (13 kg) i Cejlonu (6 kg).

Obecny rekord dla największego oszlifowanego topazu przypadł okazowi znajdującemu się w kolekcji Smithsonian Institute. Waga klejnotu to 22,892 karaty. Pozyskany został z kryształu o wadze 11,8 kg a prace nad uzyskaniem doskonałego szlifu trwały ponad dwa lata! Obecnie jest na ekspozycji w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie.

amerykański złocisty topaz
Amerykański żółty topaz Smithsonian Institute

zdjęcie: https://www.toptenz.net/top-10-record-breaking-gemstones.php

W rękach rodziny królewskiej w Portugalii znajduje się bezbarwny topaz wydobyty w XVII w., który przez lata z powodzeniem udawał brylant. Ważący 1680 karatów klejnot charakteryzuje się niezwykłą wręcz czystością i blaskiem a także wybitną luminiscencją (Braganza).

Patrząc na tak niezwykły kamień jakim jest topaz nie sposób wyjść z podziwu na myśl jaką kamień ma historię. Piękno topazu doceniane przez królów w takim samym stopniu zachwyca i nas. Co prawda wiedza i technologia nie pozwala wierzyć w magiczne moce jakimi przez wieki słynął topaz, wierzę jednak, że szczęściu nie można zamykać drzwi przed nosem i na ważne dla mnie wydarzenia zabieram ze sobą pierścień z ulubionym topazem.

topaz blog

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »