kolor paraiba blog szafirowy.pl

Paraiba czyli o Karaibach zimą

Kto podczas śnieżnej i mroźnej zimy nie chciałby się przenieść choćby na chwilę na oblaną słońcem karaibską plażę? Dlaczego nawet na moment nie można oderwać się myślami od jednostajnej, nudnej bieli i dać unieść się hipnotycznemu morskiemu turkusowi…

Dzisiejszy wpis poświęcony jest jednemu z najpiękniejszych i najrzadszych kolorów stworzonych przez naturę, w świecie jubilerskim noszącym nazwę PARAIBA.

Co to jest Paraiba?

Paraiba to niewielki, najbardziej wysunięty na wschód stan Brazylii. Turystycznie region kojarzy się z pięknymi plażami, lagunami i rafami, a nam „kamieniarzom” z miejscem wydobycia najpiękniejszych i najrzadszych turmalinów. Kamienie ze względu na zawartość miedzi charakteryzują się specyficzną unikalną barwą i od miejsca występowania otrzymały nazwę Paraiba. Turmaliny paraiba występują w relatywnie niewielkich rozmiarach, cechą wartościującą jest oczywiście wyrazisty i szalenie atrakcyjny, mesmeryzujący kolor. W ostatnich latach nieznaczne złoża tych zjawiskowych turmalinów odkryto również w Mozambiku, Nigerii i jeszcze kilku lokalizacjach w Afryce, sama nazwa koloru stosowana jest także w odniesieniu do innych kamieni niezależnie od ich wydobycia i oznacza kolor, który specjaliści określają jako barwę morza karaibskiego. W naszym odczuciu jest to najbardziej trafne określenie.

Nasza kolekcja kamieni >> PARAIBA<< zobacz koniecznie

Kolor Paraiba – turkusowy, morski czy teal?

W naturze kolor prawie nie występuje. Można go zauważyć jak przebłyskuje w upierzeniu egzotycznych ptaków, raczej nie spotkamy go w świecie roślinnym. Są jednak nieliczne minerały, które naturalnie występują w tej barwie, to ona sprawia, że są szczególnie cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz biżuterników. Kolor paraiba jest idealną fuzją błękitu i zieleni bez przewagi pojedynczego koloru. Paraiba w otoczeniu kamieni niebieskich wydaje się zdecydowanie zielona a pośród zielonych – niebieska. Dodatkowo jak na temperaturę barw zimnych jest odbierana jako ciepła. Intrygujące, nieprawdaż?

Kamienie w barwie Paraiba

Jako pierwsze należy wyszczególnić wspomniane powyżej turmaliny. Odkryte dopiero w 1980, przez brazylijczyka Heitora Dimasa Barbosę z miejsca zyskały rozgłos. Ciekawostką jest, że turmaliny Paraiba zawierają w sobie wysoką zawartość złota, którą to potwierdzili badaniami niemieccy naukowcy. 

Źródło: Certified Jewelry


Kolejnymi kamieniami występującymi w kolorze paraiba są apatyty. Minerał występuje dość powszechnie ale to odmiany barwne są szczególnie poszukiwane. Na czele tych szczególnie cennych i lubianych przez jubilerów jest oczywiście paraiba (moroksyt). Apatyt poza perłami jest najbliższy naszemu organizmowi – wchodzi bowiem jako składnik nieorganiczny w skład zębów i kości. To kolejny dowód jak mocno jesteśmy sprzęgnięci z naturą. Jako kamień jubilerski jest dość wrażliwy i kruchy, posiadając go w biżuterii musimy o niego bardzo dbać. Jak czyścić biżuterię z apatytem dowiesz się z wpisu Jak czyścić biżuterię.


Apatyty, fot. szafirowy.pl


Opal peruwiański to kamień obciążony wielką odpowiedzialnością za powodzenie. Występuje jedynie w Andach i jest uznawany za najrzadszą oraz najbardziej poszukiwaną odmianę opali. Według legendy został on podarowany ludziom przez Pachamamę – boginię wszelkiego stworzenia. Do dzisiaj przyznaje mu się szczególnie mocne oddziaływanie na umysł i ciało człowieka. Niezależnie od wierzeń, wystarczy przez kilka chwil popatrzeć na ten piękny minerał by poprawić sobie humor, oczyścić myśli i zrelaksować ciało. Sprawdziliśmy to na sobie! Działa.


Opale peruwiańskie, fot. szafirowy.pl


Kolor paraiba potrafią mieć turkusy a także topazy, u tych ostatnich kolor otrzymywany jest sztucznie np. poprzez radiację. Uzyskana barwa jest na stałe, nie zmienia się z biegiem czasu. Tak wybarwiony topaz jest tańszym odpowiednikiem swoich poprzedników a dzięki wyższej twardości jest mniejsze ryzyko uszkodzenia kamienia w trakcie noszenia biżuterii. 

Paraiba razy raz poproszę…

Kolor paraiba jest wyrazisty, ale myliłby się ten kto myśli, że jest to kolor dla specyficznego odbiorcy. Faktycznie to jest doskonały kolor dla każdego wieku, każdej karnacji i każdego typu urody. Zdecydowana barwa dodaje charakteru bladej karnacji i „odświeża” tę ciemniejszą. Pięknie tez wygląda w burzy rudych włosów. Warunkiem jest tylko serdeczne umiłowanie tej barwy. Paraiba lubi towarzystwo neutralnych kolorów jak szarości, biele i czernie.


Nasza kolekcja kamieni >> PARAIBA<< zobacz koniecznie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »