Morganit – kto go pozna ten pokocha

Morganit jako stosunkowo „młody” kamień nie posiada długiej i barwnej historii jakimi poszczycić się mogą inne kamienie szlachetne. Zidentyfikowany i opisany został bowiem dopiero w 1910 roku. Odnaleziony przez George’a Kunza – wiodącą postać wśród uznanych gemmologów działających z ramienia spółki Tiffany&Co.

Znaleziony na Madagaskarze minerał otrzymał swoją nazwę na cześć Johna Pierponta Morgan’a. J.P. Morgan był osobowością swoich czasów: biznesmen, filantrop, kolekcjoner, finansista, człowiek obdarzony „złotym dotykiem Midasa” posiadał ogromny wpływ na rozwój gospodarki Stanów Zjednoczonych początku XX wieku. Obu panów łączyła serdeczna przyjaźń. Niestety nie wiadomo czy minerał uświetnił kolekcję J.P. Morgana, wiemy tylko, że nawet jeśli tak się stało, to kolekcjoner nie długo mógł się nim cieszyć bowiem zmarł w 1913 r. Okazy minerałów pochodzących z latami gromadzonej kolekcji można obejrzeć w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku oraz w Paryżu.

Inną spotykaną czasami nazwą jest worobiewit (od nazwiska rosyjskiego mineraloga W. I. Worobiewa). Bywa także nazywany różowym berylem, rosterytem lub różowym szmaragdem.

morganit

Morganit należy do grupy beryli, do której również należą bardziej popularne kamienie jak akwamaryn czy szmaragd a także heliodor oraz goszenit. Do grupy również należy absolutny unikat bixbit (czerwony szmaragd). Pod względem rzadkości morganit plasuje się w tej grupie na drugim miejscu, jest kamieniem szczególnie cenionym i lubianym przez kolekcjonerów czy jubilerów. Na tle pozostałych beryli cechuje się stosunkowo małą ilością inkluzji, doskonałą przejrzystością i wysoką refrakcją (od 1.562 do 1.602), pośród innych różowych kamieni wyróżnia się swoją niesamowitą świetlistością. Morganit występuje naturalnie w otoczeniu różowych turmalinów i kuncytów.

Barwy Morganitu

Morganit występuje w kilku ciepłych i przyjemnych dla oka odcieniach, barwa najczęściej kojarzona z tym minerałem to blady róż czasami wpadający w złocisty brzoskwiniowy odcień. Faktycznie morganity mogą występować w znacznie bogatszej skali od złocistego, złocisto łososiowego po intensywny róż, magentę a nawet fiolet. Oczywiście mocno wybarwione morganity należą do rzadkości i na rynku kamieni osiągają oszałamiające ceny. Piękny subtelny, płatkowy róż tak ulubiony przez klientki na całym świecie, morganit zawdzięcza domieszce manganu. Często kolor można uzyskać poprzez proces podgrzewania (ok. 400 st C), w którym pożądana różowa barwa zostaje wyeksponowana bez uszczerbku na jakości samego kamienia.

Naturalne czysto różowe (niepodgrzewane) morganity pochodzą z Madagaskaru, pomimo niewielkich ilości wydobywanych w tej lokalizacji są najbardziej poszukiwanymi przez miłośników i kolekcjonerów. Morganity wydobywane w Brazylii i w Kalifornii posiadają odcień brzoskwiniowy do pomarańczowego.

Jedną z ciekawszych cech jest wyraźny dychroizm – kamień może wydawać się całkowicie przejrzysty lub różowy w zależności od kąta patrzenia. Szczególną rzadkością są kamienie łączące w sobie barwy innych beryli np. morganitu i akwamarynu.

morganit różowy

Występowanie

Największe złoża morganitu zapewnia wszech matka wszystkich kopalni brazylijska Minas Gerais, mniejsze ale jakościowe zasoby wydobywa się na Madagaskarze i Kalifornii (okręg San Diego) morganity wydobywane są również na Uralu, Sri Lance, Mozambiku, Kazachstanie, Afganistanie, Chinach czy Włoszech. Morganity potrafią występować w dużych kryształach (do 5 kg), największy oszlifowany waży blisko 600 karatów i jego piękną czerwono różową barwę można podziwiać w British Museum.

Morganit w jubilerstwie

Połyskliwy w świetle kamień o urzekającej barwie jest szczególnie lubiany przez klientki. Bez względu na jego odcień przyjemnie łączy się z karnacją swojej właścicielki. Elegancki, czysty kamień posiada zdolność zapożyczania otaczających go barw, które transformuje przez siebie i oddaje w zupełnie nowej formie. Ze względu na dużą twardość 7,5 do 8 pkt w 10 stopniowej skali Mohs’a, minerał doskonale predestynuje się do wymagających szlifów. Najczęściej uzyskiwanym jest szlif schodkowy, ale równie często opracowywany jest we wszystkich pozostałych formach – od princessy do okrągłego. Barwa morganitu szczególnie pięknie łączy się z różowym odcieniem złota i w takie właśnie kamień najchętniej bywa oprawiany. Kamień lubi towarzystwo drobnych brylantów lub moissanitów. Ze względu na swoją elegancję i urok morganit jest doskonałym wyborem na pierścionek zaręczynowy a biżuteria z morganitem sprawdza się przy wszelkich okazjach.

Morganit w medycynie niekonwencjonalnej

Morganitowi przypisuje się cechy pozytywnie oddziałujące na ludzki organizm. Ma wspomagać odporność co szczególnie przydaje się w sezonie jesienno – zimowym, łagodzi stres, koi nerwy a w związku z tym poprawia pracę całego układu krwionośnego i serca. Polecany w stanach napięcia nerwowego. Uważa się również, że morganit pomaga w leczeniu astmy i innych chorób układu oddechowego. *

Morganit łezka

Morganit a samodoskonalenie się

W wierzeniach buddyjskich beryle ze względu na czystość są uważane za kamienie powiązane z duszą i uczuciami, doceniony jest również heksagonalny układ krystaliczny odpowiadający wizji struktury wszechświata. W medytacji stosuje się go do otwierania czakry serca, pomaga uporać się z dawnym bólem i smutkiem a tym samym osiągnąć wewnętrzny spokój i harmonię. Świetlistość kamienia przenosi się również na aurę osoby go noszącej. Pomaga zaakceptować siebie i odnaleźć się w okolicznościach, noś go kiedy zmieniasz pracę, przeprowadzasz się lub rozpoczynasz nowy etap w swoim życiu. Minerał chroni przed pechowymi sytuacjami i nieżyczliwością, przyciągając pozytywnie nastawionych ludzi, wspomaga w podejmowaniu śmiałych, przyszłościowych pomysłów.

Dla kogo morganit

Kamień przypisuje się osobom urodzonym w znaku Wagi i Bliźniąt, przynosząc swoim właścicielom równowagę i duchowy spokój. Morganit powinny nosić osoby szybko wpadające w złość, lękliwe, niepewne siebie, nieszczęśliwie zakochane lub nie mogące odnaleźć swojej drugiej połowy. Morganit jest doskonałym kamieniem dla artystów, pomaga dostrzegać piękno w ludziach i rzeczach, które wcześniej były niezauważalne. Minerał powinny nosić wszystkie osoby zajmujące się pomocą innym – medycy, służby ratunkowe czy zarządzający fundacjami. Również osoby prowadzące duże firmy odczują pozytywny wpływ obecności morganitu.

>> Przejrzyj ofertę MORGANITÓW <<

Jak dbać o biżuterię z morganitem

https://szafirowy.pl/jak-czyscic-bizuterie/ Jak na tak twardy kamień przystało, w codziennym noszeniu sprawdza się doskonale, zarysować go może jedynie minerał o wyższej twardości. Niestety morganit jest również delikatny i podatny na ukruszenie. Nie powinno się go mieć na palcu podczas sprzątania, ćwiczeń fizycznych lub działań wymagających użycia siły. Również przechowywać go najlepiej w ciemnym miejscu owiniętym lub zapakowanym w miękki woreczek. Wszystkie beryle są wrażliwe na ciśnienie oraz na kontakt z chemią gospodarczą jak np. wybielacze czy kwasy, powinno się również nie narażać kamieni na działanie streamerów nie lubią też myjek ultradźwiękowych. Do czyszczenia kamieni najlepiej użyć bieżącej wody, mięciutkiej szczoteczki i delikatnej ściereczki. Jak czyścić biżuterię poświęcony jest jeden z kolejnych wpisów, na który już teraz serdecznie zapraszam.

morganit okrągły

Morganit zachwyca nie tylko swoim eleganckim kolorem ale niesamowitym połyskiem i świetlistością. Patrząc na niego nie można nie ulec przemożnej chęci posiadania go na własność. Hipnotyczny wręcz urok morganitu przyciąga i zatrzymuje uwagę na dłużej. Zadziwiający jest fakt, że pasuje on do każdego typu urody, koloru włosów, oczu czy karnacji. A każda nosząca go Pani czuje się w nim całkowicie wyjątkowo. Morganit jest zawsze doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej sercu osoby.

* Wskazówki dotyczące leczniczego działania kamieni nie mogą być alternatywą dla właściwego leczenia i diagnostyki prowadzonych przez specjalistyczne placówki medyczne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »