jak kupowac kamienie szlachetne przez internet

Jak kupować kamienie szlachetne przez internet

Na początku należy zadać sobie pytanie CZY kupować kamienie przez internet. Zakup minerałów szlachetnych niczym się nie różni od kupowania butów, suplementów czy innych artykułów. Jednakże żeby zakup był udany należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

W dzisiejszym wpisie podpowiem co powinno powodować czujność przy wyborze kamieni i sprzedawcy, jak poruszać się wśród wielu ofert i wybrać dla siebie kamień najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. 

Niewiele osób ma możliwość zakupu kamieni w wyspecjalizowanym sklepie stacjonarnym, najczęściej wybór pada na jeden z poleconych minerałów z oferty lokalnego zakładu jubilerskiego. Co jednak w przypadku jeśli szukamy kamienia trudno dostępnego lub z przedstawionej oferty nic nam nie odpowiada? Tutaj z pomocą przychodzi nam internet.

Nie trzeba być znawcą kamieni, ani wykwalifikowanym gemmologiem by kupować kamienie przez internet. To co powinieneś wiedzieć jest w tym artykule.

Powiedz mi kim jesteś

Klientów zakupujących kamienie on line można w zasadzie podzielić na trzy kategorie. Najliczniejszą z nich stanowią osoby szukające kamieni do oprawy – jubilerzy, artyści, designerzy ale także osoby poszukujące ładnego kamienia do swojej biżuterii – wymiany, naprawy lub nowego projektu. Drugą grupę stanowią kolekcjonerzy – absolutni entuzjaści naturalnego piękna. Do kolekcji pozyskiwane są różne kamienie, najchętniej nietypowe, rzadkie i/lub trudno dostępne. Tutaj nie ma reguły, kolekcje rządzą się własnymi prawami. Najczęściej kolekcjoner posiada spis minerałów których poszukuje, co daje możliwość sprawienia mu wyjątkowo radującego prezentu. Najmniej liczną grupą zakupujących minerały online są inwestorzy. Kamienie szlachetne podobnie jak złoto z czasem nie tracą na wartości a wręcz potrafią zyskać. Co roku odnotowuje się zwyżkę cen na rynku kamieni szlachetnych. Wyjątkowe, certyfikowane okazy zawsze są poszukiwane i pozyskiwane jako lokata kapitału. Choć jest to nieliczna grupa odbiorców to szczególnie wymagająca i nierzadko składająca się ze znawców. W pewnych przypadkach wielu kolekcjonerów jest również inwestorami posiadającymi w swoich kolekcjach wyjątkowe i cenne klejnoty.

Określ czego chcesz

Na początek musisz określić swoje preferencje – kolor, wielkość i kształt. Jeśli nowy kamień ma zastąpić zniszczony w już istniejącej oprawie, należy dokładnie określić jakiej musi być wielkości. Najlepiej by pomiaru dokonał jubiler. Jeśli biżuteria dopiero wypełnia się projektem w Twojej głowie, możesz sobie pozwolić na więcej swobody. Kolejną ważną kwestią jest gdzie kamień ma być osadzony. W pierścieniu klejnot bardziej będziej narażony na uszkodzenie niż w kolczykach na sztyft, dlatego do pierścieni używa się kamieni o wyższych twardościach. Jeśli masz wątpliwości czy kamień który zamierzasz kupić nadaje się do preferowanego typu oprawy – nie wahaj się zapytać sprzedawcy, uzyskasz potwierdzenie lub zaoferuje inne bardziej sensowne rozwiązanie.

Kolor, wielkość czy czystość?

Pierwsze na co zwrócisz uwagę przeglądając oferty kamieni jest ich kolor. Oprócz tego oczywistego waloru ważny jest także szlif i przejrzystość. Barwy klejnotów zależne są od domieszek oraz składu chemicznego. Od kamieni wysokiej jakości oczekuje się równomiernie rozłożonego koloru, pamiętać jednakże należy, że kamienie naturalne często ukazują w sobie więcej niż jeden gładki kolor. Najczęściej szlifierz poprzez przemyślane cięcie eliminuje mniej atrakcyjne fragmenty minerału koncentrując się na najbardziej wartościowej zawartości. W klejnocie mogą być zauważalne strefy koloru i nie wpłynie to na jakość klejnotu czy na szczególne obniżenie ceny. Ostatnio wręcz poszukiwane są kamienie które łączą w sobie różne barwy a czym bardziej zaskakujący efekt tym kamień bardziej jest uznany za atrakcyjny. Przykładem mogą być tutaj wdzięczne turmaliny lub dwubarwne ametryny czy szafiry. Nawet w jednolicie wybarwionym kamieniu może być zauważalny efekt pleochroizmu, pojawia się on przy zmianie kąta patrzenia, przykładem może posłużyć tutaj tanzanit, gdzie barwa fioletowa pod pewnym kątem potrafi atrakcyjnie przejść w błękit lub zieleń. 

Naturalne kamienie zwykle posiadają w swoim wnętrzu różne inkluzje, czym jest ich mniej tym wartość klejnotu jest wyższa, ich brak podnosi także trwałość klejnotu. Nierzadko zawartość inkluzji wpływa na wartość wizualną minerału nadając mu indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. Kamienie z inkluzjami potrafią w nieoczekiwany sposób odbijać czy rozszczepiać światło, uzyskując przez to ciekawe efekty „brokatowego” rozbłysku. Inkluzje sprawiają, że kamień jest delikatniejszy ale w naszej opinii nie powinny minerału dyskredytować.

Mniejsze kamienie posiadają standaryzowane rozmiary dzięki czemu łatwo dostosować je do modeli opraw. Przy większych bardziej zwraca się uwagę na symetrię szlifu. Nieskalibrowany kamień będzie wymagał indywidualnego podejścia nierzadko generując koszty związane z autorskim projektem oprawy.

Wagę kamieni określa się w karatach. Przy zakupie zawsze powinna być precyzyjnie określona. Oprócz barwy i czystości to waga determinuje rynkową cenę klejnotu. Szczególnie istotna jest przy określaniu wartości kamieni występujących rzadko (grandidieryt, aleksandryt, bixbit) lub cennych (rubin, diament, szmaragd), które zazwyczaj występują w małych kryształach. 

Uwaga! Rożne kamienie o tej samej wadze mogą posiadać różne wielkości co jest szczególnie istotne w przypadku konieczności wymiany kamieni w oprawie.


Urzekające fotki

Kryterium wyboru kamienia nierzadko bywa jego zdjęcie. Przyjęło się oczekiwać wysokiej jakości zdjęcia obrazującego oferowany produkt. W przypadku kamieni szlachetnych uzyskanie dobrej fotografii potrafi być nie lada wyzwaniem, na jakość uzyskanego zdjęcia ma wpływ wiele czynników – jakość aparatu, oświetlenia oraz umiejętności fotografującego. Często kamienie są maleńkie, drobny ruch a nawet spust migawki powodują rozmycie ostrości. Lampa błyskowa uwydatnia to czego w minerale nie widzi się gołym okiem, żarówka o nieodpowiedniej temperaturze barwowej przekłamuje kolor albo niespodziewany odblask rujnuje pieczołowicie przygotowywane ujęcie. Zdarza się, że inkluzje powiększane na zdjęciach, odejmują uroku klejnotowi, mimo że ten jest w rzeczywistości czysty i atrakcyjny dla oka. Nie idealne zdjęcie jednak budzi mniej moich wątpliwości niż te, które można uznać za doskonałe. Dzięki dostępności sporej ilości programów graficznych i zaangażowanej pracy grafika – w efekcie końcowym klejnot wygląda nadspodziewanie dobrze.

Dobre zdjęcie powinno obrazować minerał dokładnie takim jakim jest, nie ukrywając jego wad i przesadnie nie akcentując walorów. Powinna być możliwość oceny nie tylko barwy ale również głębi i blasku. Ilustracje kamieni szlachetnych z założenia służą ważnym i wartościowym celom nie tylko pozyskania odbiorcy lecz również do uzupełnienia dokumentacji. Zdjęcia polepszane w procesie postprodukcji potrafią być mylące dlatego zalecam szczególną ostrożność w decyzjach zakupowych opierających się wyłącznie na pojedynczej fotce. Ilustracja powinna wywołać w świadomości kupującego pełen obraz klejnotu, dobrze jeśli zdjęcia uzyskane zostały w różnym oświetleniu zarówno sztucznym jak i naturalnie słonecznym. Jeśli zamieszczane zdjęcia budzą twoją niepewność nie wahaj się zapytać o dodatkowe ujęcia lub bliższe informacje. Większość sprzedawców chętnie udostępni kolejną partię zdjęć. W uzyskaniu fotografii powinno się dążyć do ukazania kamienia w możliwie jak najbardziej naturalnym stanie. Światło słoneczne uwydatnia ciepłe refleksy i wzmacnia kontrast ale to w świetle dziennym przecież będziemy nosić swoją biżuterię dlatego w zestawie zdjęć powinno znaleźć się chociaż jedno wykonane w pełnym słońcu.

W większości przypadków klejnot „na żywo” prezentuje się znacznie lepiej niż na większości zdjęć, co często w opisie zaznaczają sprzedający. Na uwadze trzeba mieć również, że każdy monitor posiada inne ustawienia kolorów i kiedy na jednym barwa kamienia będzie nieprzyjemna dla oka, na innym zaprezentuje się wręcz przeciwnie. Można wybrany kamień obejrzeć na różnych urządzeniach lub zapytać sprzedającego o kolor. Bywa, że sami sprzedający starają się dodatkowo w opisie umieścić informacje o barwie kamienia zwłaszcza jeśli posiadają wrażenie, że zdjęcie nie do końca wiernie go oddaje.

Jak czytać opis kamienia

Opis kamienia powinien być jak najbardziej rzeczowy. Musi tutaj znaleźć się informacja o rodzaju, o wadze klejnotu w karatach oraz wielkość mierzona w milimetrach. Pożądane jest podanie czystości w stosowanej skali, ocena twardości oraz pochodzenie. Skala czystości stosowana kiedyś dla diamentów przeniosła się obecnie również na kamienie kolorowe. Zapis świadczący o czystości na poziomie IF lub FL świadczy o braku widocznych pod powiększeniem inkluzji czyli o najwyższej sklasyfikowanej czystości, następnie VVS – również uznawana i preferowana czystość. VS to także czysty kamień który może zawierać śladowe inkluzje widoczne gołym okiem ale w bardzo nieznacznej ilości. Wśród kamieni najmniejszym zainteresowaniem cieszy się Si. Ale nie demonizujmy, kamienie Si również potrafią być klarownie czyste a zawarte wewnątrz inkluzje ledwie widoczne! Twardość kamienia określa się w 10 stopniowej skali Mohsa. Najtwardszym minerałem jest oczywiście diament i on jest wyznacznikiem twardości z punktacją 10 pkt, szafiry, rubiny – 9, topazy – 8, turmaliny, ametysty – 7, opale – 6, itd. czyli czym niższa punktacja tym kamień bardziej podatny na zarysowania przez kamienie jemu podobne lub twardsze. Pamiętaj o tym wkładając kilka kamieni do jednego woreczka!

W opisie oferowanego kamienia powinna znaleźć się informacja czy kamień jest naturalny czy syntetyczny oraz jakie przechodził zabiegi poprawiające.

Kamienie syntetyczne posiadają identyczne walory jak kamienie naturalne, tyle że nie zrodziła ich Matka Ziemia ale laboratorium. Syntetyczny szafir to również korund o twardości 9 trudny do odróżnienia od szafiru naturalnego. Ceniący transparentność sprzedawcy rzetelnie informują o tym czy kamień jest naturalny czy też nie. Podobnie sytuacja przedstawia się z zabiegami poprawiającymi wygląd minerałów. Procesy poprawiające są tak często stosowane i akceptowane, że często się już o nich nie wspomina. Załóż z góry, że oferowane kamienie były poprawiane o ile w opisie nie jest jasno napisane, że kamień nie przechodził takich procesów. często ustalenie dokładnie jakie działania poprawiające kamień przeszedł bez specjalistycznego sprzętu jest niemożliwe nawet dla doświadczonego rzeczoznawcy. Jeśli zauroczył cię taki ulepszany kamień musisz wiedzieć, że procesy poprawiające są trwałe a kamień nie straci swojego uroku z biegiem czasu. Niech liczy się Twój zachwyt i zadowolenie.

Wybór sprzedawcy

To najważniejszy czynnik w procesie zakupu kamieni szlachetnych. Można zdecydować się na portale sprzedażowe jak allegro lub sklepy internetowe. Przy przeglądaniu ofert dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na opis i zdjęcie ale także gwarantowany przez sprzedawcę czas wysłania przesyłki. Jeśli termin waha się pomiędzy 24 a 72 godziny, najczęściej znaczy to, że wybrany kamień fizycznie znajduje się w dystrybucji sprzedającego. Termin kilkudniowy świadczy, że sprzedawca może być pośrednikiem i oferuje kamienie, których może nie mieć u siebie. Odradzam wtedy zakup, prawdopodobieństwo otrzymania minerału nie pokrywającego się ze zdjęciem i opisem jest bardzo możliwe. Dobrze jest też poobserwować czy oferta jest wzbogacana o kolejne kamienie – jeśli tak się dzieje sprzedawca widocznie jest zaangażowany w działalność on line i stale dba o nowy ciekawy asortyment.

Przed zakupem:

Skontaktuj się ze sprzedawcą jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości. Sprawdź czy dane adresowe firmy są podane poprawnie, jeśli sprzedający chowa się za pseudonimami zastanów się czy chcesz ponosić ryzyko.

Pobierz lub zapisz stronę z zakupywanym klejnotem, w razie reklamacji będzie można się na niej oprzeć. Zwróć uwagę czy dane w opisie i zdjęcie faktycznie pokrywają się z otrzymanym minerałem. Możesz także kontrolnie zapytać czy umieszczone zdjęcie i opis rzeczywiście dotyczy kamienia który chcesz zakupić.

Dbający o swoją renomę sprzedawca umieści w opisie informacje czy kamień jest naturalny i czy był poprawiany, jeśli ich nie widzisz – poszukaj kamieni u kogoś kto takie dane umieszcza. Sprzedawcy zwykle udostępniają możliwie jak najwięcej informacji o oferowanym klejnocie i równie chętnie udzielają odpowiedzi na zapytania. Sprzedażą kamieni zajmują się pasjonaci, jeśli masz wrażenie że tak nie jest, to nie masz już powodu by u takiego sprzedawcy składać zamówienie.

Możesz także kontrolnie zapytać o możliwość wystawienia dokumentu od rzeczoznawcy branżowego potwierdzającego jakość kamienia. To dobry sposób na przeprowadzenie weryfikacji sklepu. Sprzedawca, który jest pewny swoich produktów nie będzie mieć obaw przed przeprowadzeniem takiej ekspertyzy.

Jeśli kupujesz kamienie przez portale aukcyjne możesz sprawdzić system komentarzy, są one dobrym wyznacznikiem jak sprzedający podchodzi do przeprowadzanych transakcji.


Na koniec jedna z najważniejszych kwestii – upewnij się, że sprzedający przyjmuje zwroty!! Jeśli kamień nie satysfakcjonuje Cię, powinna być możliwość jego zwrotu. W przypadku sklepów nie powinno być z tym problemu, jeśli jednak kupujesz na aukcji od osoby prywatnej, ma ona możliwość odmowy przyjęcia kamienia z powrotem. Jeśli dokonujesz zakupu w sklepie on line sprawdź czy obsługiwane są tam bezpieczne płatności, które w razie problemów ochroną twój zakup lub pomogą w odzyskaniu płatności.

Na skróty:

 • upewnij się, że sprzedający przyjmuje zwroty
 • zobacz czy widzisz dane sprzedającego – pełen adres wraz z numerami telefonów
 • sprawdź w opisie czy kamień był poprawiany czy nie
 • upewnij się czy zakupujesz kamień naturalny
 • czy jest możliwość wystawienia dokumentów potwierdzających zakup – paragon, faktura
 • pobrać pliki z aukcji zakupywanego kamienia np. screen
 • poszukać w internecie informacji o danym kamieniu
 • zadaj pytania sprzedającemu
 • zapytaj o możliwość wystawienia dokumentacji przez dyplomowanego rzeczoznawcę
 • krytycznie ocenić zdjęcia lub poprosić o przesłanie następnych
 • dokładnie sprawdź wymiary kamienia, na zdjęciach zawsze kamień wygląda na większy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »